Kategorie
Rehabilitacja

Sposoby na domową rehabilitację po udarze

Udar to poważna sprawa. Jest on tak dużym obciążeniem dla mózgu i całego układu nerwowego, że osoby, które go przeszły, muszą dosłownie latami powracać do swojej dawnej sprawności, a też rzadko kiedy uzyskują pewność, że zdołają odzyskać idealną utraconą sprawność. Nie oznacza to jednak, że należy się poddawać. Dobrze poprowadzona rehabilitacja po udarze Poznań jest w stanie zdziałać naprawdę wiele dobrego. Trzeba tylko dać jej na to szansę i ją systematycznie praktykować. Śmiało można to robić nawet w domowych warunkach – niekoniecznie w szpitalu czy jakimkolwiek innym ośrodku medycznym.

Oczywiście listę zaleceń po przebytym udarze pacjent zawsze otrzymuje od swojego lekarza prowadzącego, dlatego te wskazówki warto zapisać sobie na kartce i się do nich stosować. Uwzględniają one na ogół wykonywanie pewnych specjalnych ćwiczeń. Są to typowe ćwiczenia rehabilitacyjne, które mają za zadanie usprawnić mózg i poprawić jego plastyczność. Wbrew pozorom nie są to jakieś wymyślne czy skomplikowane ćwiczenia. Chodzi w nich o to, by jak najbardziej zaktywizować te części ciała, które w wyniku przebytego udaru zostały upośledzone i przez to częściowo lub całkowicie unieruchomione. Należy ograniczać aktywność poprawnie działających kończyn i jak najczęściej starać się poruszać tymi pozostałymi. Oczywiście nie są to proste ćwiczenia, ale warto jak najczęściej się do nich zmuszać. Systematyczne działania potrafią zdziałać cuda, a wiara we własne możliwości pomaga je realizować bez większych problemów.

Bo to właśnie ta wiara nieraz czyni cuda, więc warto cały czas podkreślać jej olbrzymią moc. Osoba, która od razu zakłada, jeszcze przed wykonaniem jakiejkolwiek sesji ćwiczeń, że taka domowa rehabilitacja po udarze absolutnie nic jej nie da, najprawdopodobniej nie będzie wcale w błędzie, albowiem swoim sposobem myślenia doprowadzi do samospełniającej się przepowiedni. Nastawienie jest bardzo ważne. Osoby, które wierzą w to, że są w stanie powrócić do dawnej sprawności, na ogół rzeczywiście do niej dochodzą albo przynajmniej mocno się do niej zbliżają, w przeciwieństwie do tych, którzy od razu nastawiają się na porażkę i tylko szukają potwierdzenia dla swoich negatywnych myśli. Trening mentalny powinien iść w parze z typowym treningiem fizycznym. Może on polegać na praktykowaniu uważności, sesjach odprężania ciała albo nawet i klasycznej medytacji. Czasami ważnym elementem rehabilitacji po udarze staje się wręcz psychoterapia. Jeżeli pacjent czuje, że mógłby na niej skorzystać, zdecydowanie powinien się na nią zapisać.