Kategorie
Rehabilitacja

Udar u osoby starszej – co robić?

Przebyłeś już udar, z którego na szczęście udało ci się wyjść obronną ręką, ale nie masz pojęcia, co cię teraz tak właściwie czeka? Pamiętaj, że przebyty udar daje ci prawo do przeprowadzenia specjalistycznej rehabilitacji. Absolutnie musisz z niej skorzystać. Co prawda w Polsce taka rehabilitacja nie jest przeprowadzana po każdym udarze, ale jeśli tylko masz taką możliwość, koniecznie zapytaj o nią swojego lekarza, najlepiej jeszcze w szpitalu, by jak najszybciej zacząć pracować nad swoją ogólną sprawnością. Prawidłowa rehabilitacja po udarze, przeprowadzona pod nadzorem sztabu specjalistów, zapewni ci szybszy powrót do zdrowia. Musisz tylko udać się na nią tak szybko, jak tylko jest to możliwe. Każdy kolejny dzień spędzony w łóżku po udarze może pogorszyć pracę twojego mózgu, a tobie samemu utrudnić powrót do zdrowia.

Oczywiście zawsze istnieje możliwość skorzystania z prywatnej rehabilitacji, ale jednak lepiej by było dać sobie do niej darmowy dostęp, na co też masz szansę. Skierowania na rehabilitację po udarze refundowaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia mogą zostać wypisane przez wybranych lekarzy – m.in. lekarza oddziału neurologicznego, ale też i lekarza z poradni neurologicznej, do którego możesz wybrać się na prywatną konsultację. Pamiętaj, że takie skierowanie będzie ważne wyłącznie przez czternaście dni liczonych od momentu jego wypisania. Im szybciej znajdziesz placówkę, która zrealizuje dla ciebie rehabilitację na NFZ, tym lepiej dla ciebie (chociażby z tego powodu, że pozwoli ci to uniknąć sytuacji, w której twoje skierowanie uległoby przeterminowaniu i przestałoby być ważne).

Jako że jednak niejednokrotnie na wolny termin w placówkach rehabilitacyjnych czeka się całymi miesiącami, czasem warto pomyśleć o różnych innych, tym razem płatnych alternatywach. Rehabilitacja po udarze nie musi być przecież nie wiadomo jak droga. A nawet jeśli przyszłoby ci zapłacić za nią trochę więcej, cały czas myśl o tym, co dzięki niej możesz osiągnąć, jeżeli tylko szybko ją rozpoczniesz, a co możesz stracić, jeżeli przyjdzie ci z niej skorzystać dopiero za pół roku czy cały rok. Na zdrowiu nie warto oszczędzać. Im wcześniej zresztą rozpoczniesz rehabilitację po przebytym udarze, tym szybciej na ogół będziesz mógł ją zakończyć. Płacąc za tego rodzaju usługi, zazwyczaj masz też większą motywację do tego, by wykorzystać je absolutnie w stu procentach. Bierzesz więc czynny udział w rehabilitacji, zamiast podchodzić do niej biernie, a to daje ci zdecydowanie najlepsze efekty.