Kategorie
Rehabilitacja

Udar u osoby starszej – co robić?

Przebyłeś już udar, z którego na szczęście udało ci się wyjść obronną ręką, ale nie masz pojęcia, co cię teraz tak właściwie czeka? Pamiętaj, że przebyty udar daje ci prawo do przeprowadzenia specjalistycznej rehabilitacji. Absolutnie musisz z niej skorzystać. Co prawda w Polsce taka rehabilitacja nie jest przeprowadzana po każdym udarze, ale jeśli tylko masz taką możliwość, koniecznie zapytaj o nią swojego lekarza, najlepiej jeszcze w szpitalu, by jak najszybciej zacząć pracować nad swoją ogólną sprawnością. Prawidłowa rehabilitacja po udarze, przeprowadzona pod nadzorem sztabu specjalistów, zapewni ci szybszy powrót do zdrowia. Musisz tylko udać się na nią tak szybko, jak tylko jest to możliwe. Każdy kolejny dzień spędzony w łóżku po udarze może pogorszyć pracę twojego mózgu, a tobie samemu utrudnić powrót do zdrowia.

Oczywiście zawsze istnieje możliwość skorzystania z prywatnej rehabilitacji, ale jednak lepiej by było dać sobie do niej darmowy dostęp, na co też masz szansę. Skierowania na rehabilitację po udarze refundowaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia mogą zostać wypisane przez wybranych lekarzy – m.in. lekarza oddziału neurologicznego, ale też i lekarza z poradni neurologicznej, do którego możesz wybrać się na prywatną konsultację. Pamiętaj, że takie skierowanie będzie ważne wyłącznie przez czternaście dni liczonych od momentu jego wypisania. Im szybciej znajdziesz placówkę, która zrealizuje dla ciebie rehabilitację na NFZ, tym lepiej dla ciebie (chociażby z tego powodu, że pozwoli ci to uniknąć sytuacji, w której twoje skierowanie uległoby przeterminowaniu i przestałoby być ważne).

Jako że jednak niejednokrotnie na wolny termin w placówkach rehabilitacyjnych czeka się całymi miesiącami, czasem warto pomyśleć o różnych innych, tym razem płatnych alternatywach. Rehabilitacja po udarze nie musi być przecież nie wiadomo jak droga. A nawet jeśli przyszłoby ci zapłacić za nią trochę więcej, cały czas myśl o tym, co dzięki niej możesz osiągnąć, jeżeli tylko szybko ją rozpoczniesz, a co możesz stracić, jeżeli przyjdzie ci z niej skorzystać dopiero za pół roku czy cały rok. Na zdrowiu nie warto oszczędzać. Im wcześniej zresztą rozpoczniesz rehabilitację po przebytym udarze, tym szybciej na ogół będziesz mógł ją zakończyć. Płacąc za tego rodzaju usługi, zazwyczaj masz też większą motywację do tego, by wykorzystać je absolutnie w stu procentach. Bierzesz więc czynny udział w rehabilitacji, zamiast podchodzić do niej biernie, a to daje ci zdecydowanie najlepsze efekty.

Kategorie
Rehabilitacja

Jak pomóc osobie po udarze?

Udar to ogniskowe uszkodzenie mózgu o zróżnicowanej rozległości. Wyróżniamy dwa rodzaje udar niedokrwienny, jest nagłym zablokowaniem dopływu krwi do mózgu spowodowanym zakrzepicą, zatorem tętnicy mózgowej lub miejscową niewydolnością krążenia. Drugi rodzaj to udar krwotoczny, który występuje rzadziej przyczyną, jest gwałtowne pęknięcie naczynia i wylewu krwi skutkiem czego jest niszczenie mózgu. W obu przypadkach istotny jest czas transportu do szpitala od wystąpienia objawów takich jak między innymi utrata świadomości lub paraliż kończynowy — największe szanse dla pacjenta są wtedy, jeśli okres ten nie przekracza 3 godzin. Szybka interwencja medyczna może znacząco zminimalizować skutki udaru.

Rehabilitacja po udarze jest istotną i nierozerwalną częścią leczenia. Powinna zostać wdrożona w możliwie najszybszym czasie po ustabilizowaniu pacjenta, co ma duży wpływ na to, kiedy i w jakim stopniu osoba poszkodowana powróci do sprawności sprzed zdarzenia. Wyróżniamy trzy okresy fizjoterapii po udarowej:

  • Profilaktyka funkcjonalna – główny cel to zapobieganie odleżynom, przykurczom oraz nieprawidłowemu ułożeniu kończyn. Oprócz odpowiedniej pielęgnacji skóry stosuje się zasadę pozycjonowania pacjenta neurologicznego. Za pomocą kształtek, wałków czy zwiniętych ręczników zabezpiecza się właściwe ułożenie kończyć w pozycji leżącej na boku lub na plecach, aby zapewnić liniowość i zapobiec pogłębieniu patologicznych wzorców postawy. Najważniejszą częścią jest jednak nawiązywanie kontaktu z osobą chorą. Okres ten trwa od 1. do 14. lub 21. dni od udaru.
  • Rehabilitacja funkcjonalna – proces mający na celu łagodzenie przykurczy, spastyczności, powstałych niedowładów, zapobieganie utraty sił w mięśniach. Okres ten trwać może od 2-3 tygodni do nawet 2 lat. W takich przypadkach zwykle pacjent trafiający na oddział rehabilitacji neurologicznej w ciągu 30 dni przebywa tam od 12 do 16 tygodni, w tym czasie pracuje się nad doskonaleniem lokomocji, usprawnieniem kończyn oraz adaptacją pacjenta do nowej jakości życia z dysfunkcją. Pomocami w tym celu są sprzęty rehabilitacyjne takie jak ortezy, kule, laski, balkoniki, wózki aktywne czy pionizatory.
  • Okres adaptacji – ostatni etap rehabilitacji po udarze trwa on of 12-24 miesięcy nawet do 5 lat. Okres nazywany przewlekłym, w którym pacjent korzysta z rehabilitacji środowiskowej. Rehabilitacja prowadzona w domu pacjenta jest kontynuacją celów terapeutów szpitalnych. Zgodnie z zasadami fizjoterapii pacjent uczy się wykorzystywać mięśnie brzucha do zmiany pozycji, a także angażowania do wykonywanych czynności porażonych kończyn w celu stymulacji uszkodzonej części mózgu.

Pacjent może korzystać z fizjoterapii w ośrodkach refundowanych przez NFZ, a także w prywatnych ośrodkach rehabilitacyjnych. Listę placówek można łatwo odnaleźć w internecie, a także w informacji szpitalnej. Warto jednak pamiętać, że długi czas oczekiwania może zaprzepaścić wypracowane dotychczas efekty rehabilitacji.

Kategorie
Rehabilitacja

Sposoby na domową rehabilitację po udarze

Udar to poważna sprawa. Jest on tak dużym obciążeniem dla mózgu i całego układu nerwowego, że osoby, które go przeszły, muszą dosłownie latami powracać do swojej dawnej sprawności, a też rzadko kiedy uzyskują pewność, że zdołają odzyskać idealną utraconą sprawność. Nie oznacza to jednak, że należy się poddawać. Dobrze poprowadzona rehabilitacja po udarze Poznań jest w stanie zdziałać naprawdę wiele dobrego. Trzeba tylko dać jej na to szansę i ją systematycznie praktykować. Śmiało można to robić nawet w domowych warunkach – niekoniecznie w szpitalu czy jakimkolwiek innym ośrodku medycznym.

Oczywiście listę zaleceń po przebytym udarze pacjent zawsze otrzymuje od swojego lekarza prowadzącego, dlatego te wskazówki warto zapisać sobie na kartce i się do nich stosować. Uwzględniają one na ogół wykonywanie pewnych specjalnych ćwiczeń. Są to typowe ćwiczenia rehabilitacyjne, które mają za zadanie usprawnić mózg i poprawić jego plastyczność. Wbrew pozorom nie są to jakieś wymyślne czy skomplikowane ćwiczenia. Chodzi w nich o to, by jak najbardziej zaktywizować te części ciała, które w wyniku przebytego udaru zostały upośledzone i przez to częściowo lub całkowicie unieruchomione. Należy ograniczać aktywność poprawnie działających kończyn i jak najczęściej starać się poruszać tymi pozostałymi. Oczywiście nie są to proste ćwiczenia, ale warto jak najczęściej się do nich zmuszać. Systematyczne działania potrafią zdziałać cuda, a wiara we własne możliwości pomaga je realizować bez większych problemów.

Bo to właśnie ta wiara nieraz czyni cuda, więc warto cały czas podkreślać jej olbrzymią moc. Osoba, która od razu zakłada, jeszcze przed wykonaniem jakiejkolwiek sesji ćwiczeń, że taka domowa rehabilitacja po udarze absolutnie nic jej nie da, najprawdopodobniej nie będzie wcale w błędzie, albowiem swoim sposobem myślenia doprowadzi do samospełniającej się przepowiedni. Nastawienie jest bardzo ważne. Osoby, które wierzą w to, że są w stanie powrócić do dawnej sprawności, na ogół rzeczywiście do niej dochodzą albo przynajmniej mocno się do niej zbliżają, w przeciwieństwie do tych, którzy od razu nastawiają się na porażkę i tylko szukają potwierdzenia dla swoich negatywnych myśli. Trening mentalny powinien iść w parze z typowym treningiem fizycznym. Może on polegać na praktykowaniu uważności, sesjach odprężania ciała albo nawet i klasycznej medytacji. Czasami ważnym elementem rehabilitacji po udarze staje się wręcz psychoterapia. Jeżeli pacjent czuje, że mógłby na niej skorzystać, zdecydowanie powinien się na nią zapisać.